OSCARs Awards Ceremony

The Outstanding Student Ceremony for Awards and Recognition (OSCARs) is an annual UW Tacoma tradition, held each May, that celebrates the hard work of faculty, staff, and student leaders across campus.

The 14th Annual OSCARs Awards Ceremony will be held on May 19, 2017 at 7:00pm in the University Y Student Center.

Vote on Students' Choice Awards!

 

See previous years' winners:

Print-friendly tab title "B"

ASUWT Presidents Award: Unknown

Student Life Impact Award: Brian Anderson

Outstanding Student Organization of the Year: Association of Student Accountants

Outstanding Student Organization Adviser of the Year: Sue Dahlin, Business Student Ambassadors

Student Leader of the Year: Jason Brooks

 

ACM Outstanding Student Leader of the Year: David Hazel

AFL Outstanding Student Leader of the Year: Candace Gervais

ASA Outstanding Student Leader of the Year: Danene Jesionowski

ASUWT Outstanding Student Leader of the Year: Marc Johnson

BSU Outstanding Student Leader of the Year: Chana Lawson

BSA Outstanding Student Leader of the Year: Ronald Lovin

CIVITAS Outstanding Student Leader of the Year: Patrick Reed

Circle K Outstanding Student Leader of the Year: Samantha Minzel

Event Dawgs Committee Outstanding Student Leader of the Year: Cruz Credle

Event Dawgs Committee Outstanding Student Leader of the Year: Kiko Salas

Finance Society Outstanding Student Leader of the Year: Noah Schmidt

GBS Outstanding Student Leader of the Year: Jose Bonilla

GHG Outstanding Student Leader of the Year: Mary Jane Kelly

Husky Job Club Outstanding Student Leader of the Year: Ramata Diebate

LSO Outstanding Student Leader of the Year: Jose Bonilla

Ledger Outstanding Student Leader of the Year: Unknown

Marketing Society Outstanding Student Leader of the Year: Jamie Hone

Project Earth Outstanding Student Leader of the Year: Lindsay France

Pre-Law Society Outstanding Student Leader of the Year: Matthew Wells

Native American Student Organization Outstanding Student Leader of the Year: Richard Vendiola

Queer-Straight Alliance Outstanding Student Leader of the Year: Forrest Stepnowski

Services & Activities Fee Committee Outstanding Student Leader of the Year: Ronald Lovin

Sports Club Outstanding Student Leader of the Year: Zaleh Parham

Student Social Work Organization Outstanding Student Leader of the Year: Rachel Martinell

Student Activities Board Outstanding Student Leader of the Year: Jason Brooks

Student Technology Fee Committee Outstanding Student Leader of the Year: Patrick Reed

Tahoma West Outstanding Student Leader of the Year: Nancy Geier

Voices for Planned Parenthood Outstanding Student Leader of the Year: Aurora Jewell

Women in Computing Science Outstanding Student Leader of the Year: Mary Harmon

Print-friendly tab title "B"

Student Life Impact Award: Jan Rutledge

President's Award for Excellence in Leadership & Service: Chancellor Patricia Spakes

Dedicated Volunteer Award: Alicia Porter

Adviser of the Year: Jerry Finn

Organization of the Year: Student Activities Board

Student Leader of the Year: Kiko Salas

 

___*ING!: Wade Pose

ACLU: Star (Estrella) Murray

Association of Future Leaders: Tavor Yisrael

Association of Student Accountants: Colby Smith

Associated Students of UW Tacoma: Wil Johnson

Business Student Ambassadors: Jason Legener

Black Student Union: Bryan Neal

Circle K: Samantha Minzel

Finance Society: Edgar Delgado

Global Business Society: Tavor Yisrael

Grey Hat Group: Justin Carton

Latino Student Organization: Star (Estrella) Murray

Marketing Society: James Hendricks

Peer Advisers: Elise Nicholl

Pre-Law Society: Elizabeth (Liz) Mullen

Psychology Club: Rachel Trueblood

Recreation & Fitness: Tyler Curley

Student Activities Board: Kiko Salas

Services & Activities Fee Committee: Cheryl Coates

South Asian Student Association: Sarina Soni

Student Social Work Organization:  Jessica Villareal

Tahoma West: Meredith Cook

Women in Computing Science: Emily Mutz

Print-friendly tab title "B"

Print-friendly tab title "B"

Print-friendly tab title "B"

The Mighty Morphin New Student Programs Award: Inteus Taylor

ASUWT President’s Award: Tyler Bjork

Student Activities Board “You’re Doin’ It!” Award: Inteus Taylor

The Tahoma West Contributor Award: Christopher Pyle

The Ledgerhammer Award: Ed Mirecki

STEPS Mentor of the Year: Justin Schrier

International Student Leadership Award: Tik Sang Kwong

Resident of the Year: Keith Rhyner

Student Involvement Impact Award: Catherine Wilmot

Students’ Choice: Outstanding Staff: Jo Enscoe

Students’ Choice: Outstanding Faculty: Linda Nicole Blair

Students’ Choice: Outstanding Student Leader: Bryan Anderson

Students’ Choice: Campus Impact Award: Asian Pacific Islander Student Union (APISU)

Adviser of the Year: Lia Wetzstein

Registered Student Organization of the Year: Global Business Society

Student Volunteer Award: Christina Mcallister

Outstanding Student Leader of the Year Award: Niko Ahkiong

Print-friendly tab title "B"

ASUWT President’s Award: Joyce Ragan Moore

Student Activities Board “You’re Doin’ It!” Award: Punivalu Alafaio

The Ledgerhammer Award: Niki Reading

STEPS Mentor of the Year: Mary Christianson

International Student Leadership Award: Zoe Shen

Resident of the Year: Abby McFall

First Pick In the Draft Award: Nikolas Ahkiong

Student Involvement Impact Award: Lori Christmas

Students’ Choice: Outstanding Staff: Ed Mirecki

Students’ Choice: Outstanding Faculty: Linda Blair

Students’ Choice: Outstanding Student Leader: Zoe Shen

Students’ Choice: Campus Impact Award: International Student Association (ISA)

Adviser of the Year: Marcy Stein

Registered Student Organization of the Year: Partners in Action to Transform Healthcare (PATH)

Student Volunteer Award: John Heller

Outstanding Student Leader of the Year Award: Dee Sonntag

Print-friendly tab title "B"

ASUWT President's Award: Chantell Muñoz

Student Activities Board "You're Doin' It" Award: Ameez Khan

The Ledgerhammer Award: Josh Carper

Tahoma West Contributor Award: Allison Pham

Recreation & Fitness Award: Alicia Xuechen” Wang

STEPS Mentor of the Year: Joshua Vasquez (Lincoln High School), Fleciah Mburu (Mt. Tahoma High School), Arnold Sze (Stadium High School)

International Student Leadership Award: Juno “Xueyan” Sun

Resident of the Year: Duyen Tran

Students’ Choice: Outstanding Staff: Michelle Harper Kowalczyk

Students’ Choice: Outstanding Faculty: Ellen Moore

Students’ Choice: Outstanding Student Leader: Megan Nation

Students’ Choice: Campus Impact Award: CIVITAS

Adviser of the Year: Stephon Harris, Black Student Union (BSU)

Registered Student Organization of the Year: Student Social Work Organization (SSWO)

Student Volunteer Award: Sopeck Nop

Top Dawg Award: Alexa Brockamp

Print-friendly tab title "B"

ASUWT President's Award: Max Reetz 

Student Activities Board "You're Doin' It" Award: Emmett Kang

The Ledgerhammer Award: Dr. Stephen Ross

Tahoma West Contributor Award: Danielle Burch

Recreation & Fitness MVP Award: Shelby Hutton

Student Center Engagement Award: Che Hok

STEPS Mentor of the Year: Crystal Ho

International Student Leadership Award: Shuhui “Iris” Song

Resident of the Year: Trafton Boothby

Spring Breakaway Standout Award: DeeDee Daniel & Dennis Hange

Students’ Choice: Outstanding Staff: Nursing and Healthcare Leadership Program Staff

Students’ Choice: Outstanding Faculty: Christine Stevens

Students’ Choice: Outstanding Student Leader: Anna Huynh

Students’ Choice: Campus Impact Award: P.A.T.H (Partners in Action to Transform Healthcare)

Family of the Year: Sugai Family

Adviser of the Year: Victor Flores

Registered Student Organization of the Year: Black Student Union

Student Volunteer Award: Dennis Hange

Top Dawg Award: Kathy Nguyen

Print-friendly tab title "B"

ASUWT President's Award: BrieAnna Bales

Student Activities Board "You're Doin' It" Award: Cyril Johns

The Ledgerhammer Award: Elizabeth Hansen

Tahoma West Contributor Award: Paige Seligman

STEPS Mentor of the Year: Amie Dillion

International Student Leadership Award: Karin Ka Man Chan

Resident of the Year: Jackie Orduno

Spring Breakaway Standout Award: Michelle Voluntarioso and Cassidy Madrigal

Students’ Choice: Outstanding Staff: Elizabeth Hansen and IT Help Desk Staff

Students’ Choice: Outstanding Faculty: Turan Kayaoglu

Students’ Choice: Outstanding Student Leader: Youcef Bennour

Students’ Choice: Campus Impact Award: ASUWT

Family of the Year: Reyes/Balatbat Family

Adviser of the Year: Tarna Derby-McCurtain

Registered Student Organization of the Year: Asian Pacific Islander Student Union

Student Volunteer Award: Charles Messinger

Top Dawg Award: Nedralani Mailo