OSCARs Awards Ceremony

Main page content

OSCARs: Outstanding Student Ceremony for Awards & Recognition
 

The Outstanding Student Ceremony for Awards and Recognition (OSCARs) is an annual UW Tacoma tradition, held each May, that celebrates the hard work of students, faculty and staff across campus.


The 15th Annual OSCARs Awards Ceremony will be held on May 11, 2018 at 7:00pm in the University Y Student Center.

group of students at OSCARs event

 

Students! Click Here to Vote on the Students' Choice Awards!

To View Award Nominations, Click the Categories Below!

Outstanding Student Leader

Outstanding Staff

Outstanding Faculty

Campus Impact Award


Previous Year's Winners: Click for

2017

 

2016

  • ASUWT President's Award: BrieAnna Bales
  • Student Activities Board "You're Doin' It" Award: Cyril Johns
  • The Ledgerhammer Award: Elizabeth Hansen
  • Tahoma West Contributor Award: Paige Seligman
  • STEPS Mentor of the Year: Amie Dillion
  • International Student Leadership Award: Karin Ka Man Chan
  • Resident of the Year: Jackie Orduno
  • Spring Breakaway Standout Award: Michelle Voluntarioso and Cassidy Madrigal
  • Students’ Choice: Outstanding Staff: Elizabeth Hansen and IT Help Desk Staff
  • Students’ Choice: Outstanding Faculty: Turan Kayaoglu
  • Students’ Choice: Outstanding Student Leader: Youcef Bennour
  • Students’ Choice: Campus Impact Award: ASUWT
  • Family of the Year: Reyes/Balatbat Family
  • Adviser of the Year: Tarna Derby-McCurtain
  • Registered Student Organization of the Year: Asian Pacific Islander Student Union
  • Student Volunteer Award: Charles Messinger
  • Top Dawg Award: Nedralani Mailo

2015

  • ASUWT President's Award: Max Reetz 
  • Student Activities Board "You're Doin' It" Award: Emmett Kang
  • The Ledgerhammer Award: Dr. Stephen Ross
  • Tahoma West Contributor Award: Danielle Burch
  • Recreation & Fitness MVP Award: Shelby Hutton
  • Student Center Engagement Award: Che Hok
  • STEPS Mentor of the Year: Crystal Ho
  • International Student Leadership Award: Shuhui “Iris” Song
  • Resident of the Year: Trafton Boothby
  • Spring Breakaway Standout Award: DeeDee Daniel & Dennis Hange
  • Students’ Choice: Outstanding Staff: Nursing and Healthcare Leadership Program Staff
  • Students’ Choice: Outstanding Faculty: Christine Stevens
  • Students’ Choice: Outstanding Student Leader: Anna Huynh
  • Students’ Choice: Campus Impact Award: P.A.T.H (Partners in Action to Transform Healthcare)
  • Family of the Year: Sugai Family
  • Adviser of the Year: Victor Flores
  • Registered Student Organization of the Year: Black Student Union
  • Student Volunteer Award: Dennis Hange
  • Top Dawg Award: Kathy Nguyen

2014

  • ASUWT President's Award: Chantell Muñoz
  • Student Activities Board "You're Doin' It" Award: Ameez Khan
  • The Ledgerhammer Award: Josh Carper
  • Tahoma West Contributor Award: Allison Pham
  • Recreation & Fitness Award: Alicia Xuechen” Wang
  • STEPS Mentor of the Year: Joshua Vasquez (Lincoln High School), Fleciah Mburu (Mt. Tahoma High School), Arnold Sze (Stadium High School)
  • International Student Leadership Award: Juno “Xueyan” Sun
  • Resident of the Year: Duyen Tran
  • Students’ Choice: Outstanding Staff: Michelle Harper Kowalczyk
  • Students’ Choice: Outstanding Faculty: Ellen Moore
  • Students’ Choice: Outstanding Student Leader: Megan Nation
  • Students’ Choice: Campus Impact Award: CIVITAS
  • Adviser of the Year: Stephon Harris, Black Student Union (BSU)
  • Registered Student Organization of the Year: Student Social Work Organization (SSWO)
  • Student Volunteer Award: Sopeck Nop
  • Top Dawg Award: Alexa Brockamp

2013

  • ASUWT President’s Award: Joyce Ragan Moore
  • Student Activities Board “You’re Doin’ It!” Award: Punivalu Alafaio
  • The Ledgerhammer Award: Niki Reading
  • STEPS Mentor of the Year: Mary Christianson
  • International Student Leadership Award: Zoe Shen
  • Resident of the Year: Abby McFall
  • First Pick In the Draft Award: Nikolas Ahkiong
  • Student Involvement Impact Award: Lori Christmas
  • Students’ Choice: Outstanding Staff: Ed Mirecki
  • Students’ Choice: Outstanding Faculty: Linda Blair
  • Students’ Choice: Outstanding Student Leader: Zoe Shen
  • Students’ Choice: Campus Impact Award: International Student Association (ISA)
  • Adviser of the Year: Marcy Stein
  • Registered Student Organization of the Year: Partners in Action to Transform Healthcare (PATH)
  • Student Volunteer Award: John Heller
  • Outstanding Student Leader of the Year Award: Dee Sonntag

2012

  • The Mighty Morphin New Student Programs Award: Inteus Taylor
  • ASUWT President’s Award: Tyler Bjork
  • Student Activities Board “You’re Doin’ It!” Award: Inteus Taylor
  • The Tahoma West Contributor Award: Christopher Pyle
  • The Ledgerhammer Award: Ed Mirecki
  • STEPS Mentor of the Year: Justin Schrier
  • International Student Leadership Award: Tik Sang Kwong
  • Resident of the Year: Keith Rhyner
  • Student Involvement Impact Award: Catherine Wilmot
  • Students’ Choice: Outstanding Staff: Jo Enscoe
  • Students’ Choice: Outstanding Faculty: Linda Nicole Blair
  • Students’ Choice: Outstanding Student Leader: Bryan Anderson
  • Students’ Choice: Campus Impact Award: Asian Pacific Islander Student Union (APISU)
  • Adviser of the Year: Lia Wetzstein
  • Registered Student Organization of the Year: Global Business Society
  • Student Volunteer Award: Christina Mcallister
  • Outstanding Student Leader of the Year Award: Niko Ahkiong

2011

Coming soon

2010

Coming soon

2009

Coming soon

2008

  • Student Life Impact Award: Jan Rutledge
  • President's Award for Excellence in Leadership & Service: Chancellor Patricia Spakes
  • Dedicated Volunteer Award: Alicia Porter
  • Adviser of the Year: Jerry Finn
  • Organization of the Year: Student Activities Board
  • Student Leader of the Year: Kiko Salas
  • ___*ING!: Wade Pose
  • ACLU: Star (Estrella) Murray
  • Association of Future Leaders: Tavor Yisrael
  • Association of Student Accountants: Colby Smith
  • Associated Students of UW Tacoma: Wil Johnson
  • Business Student Ambassadors: Jason Legener
  • Black Student Union: Bryan Neal
  • Circle K: Samantha Minzel
  • Finance Society: Edgar Delgado
  • Global Business Society: Tavor Yisrael
  • Grey Hat Group: Justin Carton
  • Latino Student Organization: Star (Estrella) Murray
  • Marketing Society: James Hendricks
  • Peer Advisers: Elise Nicholl
  • Pre-Law Society: Elizabeth (Liz) Mullen
  • Psychology Club: Rachel Trueblood
  • Recreation & Fitness: Tyler Curley
  • Student Activities Board: Kiko Salas
  • Services & Activities Fee Committee: Cheryl Coates
  • South Asian Student Association: Sarina Soni
  • Student Social Work Organization:  Jessica Villareal
  • Tahoma West: Meredith Cook
  • Women in Computing Science: Emily Mutz

2007

  • ASUWT Presidents Award: Unknown
  • Student Life Impact Award: Brian Anderson
  • Outstanding Student Organization of the Year: Association of Student Accountants
  • Outstanding Student Organization Adviser of the Year: Sue Dahlin, Business Student Ambassadors
  • Student Leader of the Year: Jason Brooks
  • ACM Outstanding Student Leader of the Year: David Hazel
  • AFL Outstanding Student Leader of the Year: Candace Gervais
  • ASA Outstanding Student Leader of the Year: Danene Jesionowski
  • ASUWT Outstanding Student Leader of the Year: Marc Johnson
  • BSU Outstanding Student Leader of the Year: Chana Lawson
  • BSA Outstanding Student Leader of the Year: Ronald Lovin
  • CIVITAS Outstanding Student Leader of the Year: Patrick Reed
  • Circle K Outstanding Student Leader of the Year: Samantha Minzel
  • Event Dawgs Committee Outstanding Student Leader of the Year: Cruz Credle
  • Event Dawgs Committee Outstanding Student Leader of the Year: Kiko Salas
  • Finance Society Outstanding Student Leader of the Year: Noah Schmidt
  • GBS Outstanding Student Leader of the Year: Jose Bonilla
  • GHG Outstanding Student Leader of the Year: Mary Jane Kelly
  • Husky Job Club Outstanding Student Leader of the Year: Ramata Diebate
  • LSO Outstanding Student Leader of the Year: Jose Bonilla
  • Ledger Outstanding Student Leader of the Year: Unknown
  • Marketing Society Outstanding Student Leader of the Year: Jamie Hone
  • Project Earth Outstanding Student Leader of the Year: Lindsay France
  • Pre-Law Society Outstanding Student Leader of the Year: Matthew Wells
  • Native American Student Organization Outstanding Student Leader of the Year: Richard Vendiola
  • Queer-Straight Alliance Outstanding Student Leader of the Year: Forrest Stepnowski
  • Services & Activities Fee Committee Outstanding Student Leader of the Year: Ronald Lovin
  • Sports Club Outstanding Student Leader of the Year: Zaleh Parham
  • Student Social Work Organization Outstanding Student Leader of the Year: Rachel Martinell
  • Student Activities Board Outstanding Student Leader of the Year: Jason Brooks
  • Student Technology Fee Committee Outstanding Student Leader of the Year: Patrick Reed
  • Tahoma West Outstanding Student Leader of the Year: Nancy Geier
  • Voices for Planned Parenthood Outstanding Student Leader of the Year: Aurora Jewell
  • Women in Computing Science Outstanding Student Leader of the Year: Mary Harmon